Kirjoitan Coínin usein niin kuin sen Espanjassa kirjoitetaan, en suomalaisittain. Teen näin kunnioituksesta tätä maata, maanosaa ja kaupunkia kohtaan, jotka ovat ottaneet minut, maahanmuuttajan, avosylin vastaan. Näin ei suinkaan ole kaikissa maissa, eikä turisteja tursuavissa kaupungeissa, vaikkakin Coín tosin on turistitulvasta vielä kaukana. Jos jätän tuon painosta kertovan merkin pois, muuttuu nimen lausunta niin, etteivät espanjalaiset enää ymmärrä mistä puhutaan.
Coin on osoittautunut varsin viehättäväksi kaupungiksi kaikin puolin. Tosin monet paikalliset puhuvat edelleen kylästä, ja pidän itsekin sen kaiusta enemmän. Varsinkin kun kylästä löytyy edelleen jopa satoja vuosia vanhoja yrityksiä. Viime viikolla kävin Ihan omalla lomalla olleiden vieraiden kanssa leipomossa, jossa leivät paistetaan edelleen puilla lämmitettävässä uunissa. Vierailimme myös vuonna 1780 perustetussa myllyssä, joka toimii edelleen.

Maatalous on ollut Coinin talouden perusta vuosisatojen ajan
Alueen viljava maaperä ja runsaat vesivarannot, joita lähteet ja Guadalhorce-joki tarjoavat, ovat tehneet alueesta ihanteellisen viljelyyn. Jo maurien ajalla kehittyneet kastelujärjestelmät ovat yhä käytössä, tosin juuri nyt vanhoja kanavia putkitetaan. Ja se onkin sitten ihan oma tarinansa miten projekti on edennyt…
Ikävä kyllä tämä lukemattomien lähteiden kaupunkikin on kärsinyt tänä vuonna vesipulasta. Peukut pystyyn että tuleva talvi tuo paljon sateita!
Kaupungin ympärillä on useita pienviljelmiä ja maatiloja, jotka tuottavat ympäri vuoden erilaisia hedelmiä, vihanneksia, oliiviöljyä ja monia muita tuotteita, joita me paikalliset asukkaat voimme ostaa joko suoraan tuottajilta kotiinkuljetettuna, torilta tai paikallisista vihannes-ja hedelmäkaupoista.
Coínissa on siis todellakin helppo suosia lähiruokaa. Sunnuntain Mercado Agroalimentario tori on todella suosittu. Sieltä löytyy kaikkea vihanneksista ja hedelmistä paikalliseen hunajaan, oliiviöljyyn, leipiin, juustoihin ja lihoihin. Monet tuotteet ovat luomua, mikä tekee lähiruoan suosimisesta entistäkin miellyttävämpää. Ja suomalaisittain hinnat ovat vielä todella edulliset!

Coinin ravintoloissakin syödään oman kylän tuotteita
Torin ja lukuisten vihanneskauppojen lisäksi monilla Coinin ravintoloilla on läheiset suhteet paikallisiin tuottajiin. Täällä siis voi todellakin nauttia ravintoloissa kauden mukaisista, tuoreista ja paikallisista raaka-aineista valmistetuista aterioista. On suorastaan sydäntä lämmittävää saada alkuruoaksi “vain” tomaattia, öljytilkalla ja suolalla höystettynä – mutta se millaista tomaattia – on asia mikä täytyy itse kokea! Jättimäiset häränsydäntomaatit ovat kesän suurinta herkkua, ja tunnetuimpien viljelijöiden tomaattitiskeille on usein pitkät jonot. Ja varsinkin loppukesän, joskus rupusiltakin näyttävät tomaatit ovat mitä parhaimpia!
Tekemällä ostokset paikallisissa vihanneskaupoissa ja ruokailemalla paikallisissa ravintoloissa, ei siis ainoastaan tee ympäristöystävällistä tekoa, tai tue paikallisia viljelijöitä, vaan pääsee myös nauttimaan herkullisista ja aidoista andalusialaisista mauista. Paikallisessa ravintolassa voi myös todeta että hifistelyn sijaan useimmiten tärkeämpää on raaka-aineet, ja tietenkin seura!
¡Buen provecho!
Hyvää ruokahalua!

Lähi- ja sesonkiruoan suosiminen on hyvä juttu monin tavoin!
– Vähentävät mpäristövaikutuksia, kuten kuljetuspäästöjä, ja usein myös tukevat kestävämpiä viljelymenetelmiä.
– Vahvistavat paikallistaloutta ja luovat työpaikkoja.
– Takuulla tuoretta!
– Sesonkiruoka on yleensä myös edullisempaa ja ympäristöystävällisempää, ja sen ostaminen tukee myös paikallisia perinteitä ja kulttuuria.
– Lähiruoan alkuperä on helpommin jäljitettävissä, mikä parantaa ruokaturvallisuutta.
